2012 Program

We have worked hard to present you with an amazing 2012 program. Join us in celebration of music and community July 20-21-22, 2012!

FRIDAY EVENING

FREE for Pass Holders, $10.00 for Adults with no other pass, $5 for Youth or Seniors with no other pass.

6:00 Trippy T Be-Stage tent
7:00 Brian Rosen & The WhatNow Starbelly Stage
8:30 Baba Brinkman & Mr. Simmonds Starbelly Stage
10:00 Vortex Starbelly Stage

SATURDAY STAGE

  12:00
Opening Ceremony with Glen Henry Michel Family & Sara Cadeau Starbelly Stage
  12:45 Pied Pumkin – Pumkids set (KIDS!!!) Moonbelly Stage
   2:00
Elena Yeung & The Kootenay Special Starbelly Stage
   3:30
Buckman Coe & Max Serpentini Moonbelly Stage
   5:30 The Barr Brothers Starbelly Stage
   7:00 Jeff Crosby & The Refugees Moonbelly Stage
   8:30
Ivan Neville’s Dumpstaphunk Starbelly Stage
  10:00
Ian “JUNK” Tonino w/ Rob Goblin, Emcee Rippel, Dion Rego & Kia Kadiri Moonbelly Stage
  11:30
GAUDI Starbelly Stage

SATURDAY WORKSHOPS & OTHER EVENTS

9:30-10:00 Family story time Cedars/Family Tent
10:00-10:30 Kids Yoga with Marie Cedars/Family Tent
10:00-11:30 Vinyasa Flow Yoga with Anna Colin Pavilion
11:30-12:00 Puppet show with Sheilagh & Martin Lane Be-Stage Tent
12:00-5:00 Kids crafts extravaganza in the pavilion!!! Pavilion
1:00-1:30 Bokashi composting info talk (in the food court) Grounds
1:00-2:00 “The Alchemy of Voices”adult workshop w/ Ja-son Flower Be-Stage Tent
1:45-2:15 Magic Show w/ Angus Magico (next to Moonbelly stage) Grounds
2:15-3:15 “Fun with Musical Instruments”kids workshop w/ Marty Carter Be-Stage Tent
3:30 – 4:30 Hula Hooping for All w/ Cookie Hoops (soccer field) Grounds
3:45-4:45 Native Dance Workshop w/ Glen Henry Michel Be-Stage Tent
6:00-6:45 “Sound Circle” workshop w/ Rob Goblin Be-Stage Tent
7:00-7:30 Family story time Cedars/Family Tent
7:00-8:00 “Unified Field Theory” talk w/ Jamie Janover Be-Stage Tent
8:30-9:15 Break Dance Workshop w/ Martine Hvezda Pavilion

SUNDAY STAGE

   10:00
Music with Marnie (KIDS!!!) Starbelly Stage

   11:00

Rise ‘n Shine with Youssoupha Sidibe Moonbelly Stage
   12:00
Daniel Huscroft Band Moonbelly Stage
    1:30
Pied Pumkin Starbelly Stage
    3:00
Jamie Janover Moonbelly Stage
    4:00
S.L.a.P. Starbelly Stage
    4:30
Giant Parade with the East Shore’s Samba Lago Profundo (S.L.a.P.) Grounds
5:00 Gabriel Palatchi Band Starbelly Stage
6:30 The Cave Singers Moonbelly Stage
8:00 Everyone Orchestra (feat: Conductor – Matt Butler, Youssoupha Sidibe, The Barr Brothers, Ivan Neville, Jamie Janover, & friends…and YOU!!! Starbelly Stage

SUNDAY WORKSHOPS & OTHER EVENTS

9:00-9:30 Kids Yoga with Marie Cedars/Family Tent
9:30-10:00 Family story time Cedars/Family Tent
9:30-10:15 Morning Meditation w/ Paul Erickson Pavilion
10:00-10:45 FolkFusion/Bollywood dance workshopwith Slava Doval Be-Stage Tent
10:30-12:00 “Abundance” group Resonance Repatterning Session w/ Suki Fox Cedars/Family Tent
10:45-12:00 “Yoga for Everyone” with Karuna Pavilion
12:00-5:00 Kids crafts extravaganza in the pavilion!!! Pavilion
12:15-12:45 Puppet show with Sheilagh & Martin Lane Be-Stage Tent
1:00-2:00 “Playing with our Voices, schmoices, ba-bo-boices!” kids & parents workshop w/ Ja-son Flower Be-Stage Tent
1:00-1:30 Bokashi composting info talk (in the food court) Grounds
2:00-3:00 Hula Hooping for All w/ Cookie Hoops (soccer field) Grounds
3:30-4:00 Magic Show w/ Angus Magico (next to Starbelly stage) Grounds
3:30-4:30 Capoeira dance workshop w/ Amber & Serjao Santos Be-Stage Tent
5:00-6:00 “Unified Field Theory” talk w/ Jamie Janover Be-Stage Tent
6:30-7:30 Songwriting w/ Pied Pumkin (3 veteran songwriters discuss & demonstrate their creative experience + Q&A) Be-Stage Tent
7:00-7:30 Family story time Cedars/Family Tent

We have arranged Saturday and Sunday workshops for your enjoyment and education, and may be adding more. At press time some of the dates and times had not been finalized, so what is shown here may not be quite the same as appears in our printed Festival Guide. This website will have the most updated information.

However, the unexpected can happen at any time, so this weekend schedule of events is subject to change.

Check the notice board as you come through the gate for the actual times and locations.

ROAMING AROUND DURING THE WEEKEND & EXTRA PROGRAMMING

~ Dance performances w/ Slava Doval’s FolkFusion troupe

 

~ Live painting w/ Amber & Serjao Santos~ Hula Hoop performances w/ Cookie Hoops

~ Break Dance performances w/ Martine Hvezda

~ The Shine Family Stilters

~ Clowning & balloons w/ Bubbles, Jeannie, & John